Ulanbátár

Ulanbátár, známy tiež ako UlaanbaatarUlan Bator, alebo zjednodušene UB je hlavným mestom Mongolskej republiky. V meste žije približne milión obyvateľov, čo predstavuje takmer 40% celkovej populácie Mongolska.

Samotné mesto Ulanbátár má dlhú a pohnutú históriu, a až v súčastnosti zažíva priemyselnú revolúciu rovnako ako celé Mongolsko. Ulanbátár je považovaný za fádne a málo pútavé mesto pre turistov, čo je v presnom protiklade s krásou a pohostinnosťou krajiny. Mesto je úplne odlišné od klasických hlavných miest v Ázii, avšak Mongoli ho napriek tomu milujú poznajúc jeho históriu, kultúru a množstvo bojov. Cudzinci ktorí si nájdu čas spoznávať čo sa skrýva za sivými múrmi, nájdu pohostinných a milých ľudí.

Ulanbátar hlavné mesto Mongolska

Letné teploty sa v hlavnom meste Mongolska pohybujú okolo 20°C, v januári a februári, najchladnejších mesiacoch teplota klesne až na -15 ° C až -30 ° C. Priemerná ročná teplota v Ulanbátári dosahuje  -1,3 ° C, táto skutočnosť ho raí k najchladnejším hlavným mestám.

Pamiatky a zaujímavosti u Ulanbátáre
Bulvár Mieru, Enkh Taivny Örgön Chölöö je hlavnou ulicou v meste. Tiahne sa od východu cez centrum až na západu Ulanbátáru. Nájdete tu množstvo reštaurácií a obchodov. Na južnom okraji Sukhbátar námestia (Sukhbaatar) nájdete turistickú informačnú kanceláriu.

Kláštor Gandan Gandantegchinlen Khiid hlavný kláštor v Ulanbátáre, ako jeden z mála kláštorov unikol komunistickej čistke.

Kláštor Choijin Lama ponúka jedinečnú prehliadku náboženského umenia a dejín budhizmu v Mongolsku. Toto múzeum je perlou historického a kultúrneho a kultúrneho dedičstva minulého storočia. V múzeu je súbor budhistických pamiatok a pozostáva z 5 chrámov a 5 klenutých brán.

Prírodné historické múzeum bolo založené v roku 1924. Základ predstavuje zbierka výstav s motívom mongolskej prírody. Múzeum Vám predstaví faunu, flóru a paleontologické exponáty.

Námestie Sukhbátar je veľký otvorený priestor v centre mesta s jazdeckou sochou z roku 1921 hrdinom Suchbátarom, a sochou sediaceho Džingischána.

Ulanbátar, námestie Sukhbátar a výhľad na mesto

Pamätník Zaisan oslava komunistickej éry, obrovská pamiatka sa nachádza na kopci pri meste. Predstavuje ruských a mongolských hrdinov, ktorí bojovali spoločne v priebehu prvej svetovej vojny a druhej svetovej vojny. Dnes je miesto populárnou vyhliadkou, odkiaľ môžete vidieť celé mesto.

Medzinárodné intelektuálne múzeum, zbierka múzea zahŕňa preslávené mongolské puzzle hračky a svetovo preslávené, vzácne a drahé exponáty. V múzeu nájdete okrem mongolského puzzle, logické hry, ručne vyrezávané výrobky a suveníry. Väčšina týchto výrobkov putuje na export. Zbierka bola vystavovaná na viac ako 80 medzinárodných výstavách a veľtrhoch v 50 krajinách sveta.

Múzeum Zanabazar výtvarného umenia nachádzajúce sa na námestí Barilgachdin. Zbierka obsahuje predmety z doby kamennej až do 20 storočia. Obzvlášť zaujímavá je zbierka budhistického umenia začínajúca od 17. storočia.

Mongolsko hlavné mesto Ulanbátar v noci

Kam ďalej v Ulanbátári ?
Navštívte Naadam, najväčší a najslávnejší festival v Mongolsku, konaný v júli, ktorý sa skladá zo súťaží v troch tradičných mongolských disciplínach. Športové zápasenie, konské dostihy a lukostreľba. Pre domácich predstavuje Naadam vrcholný športový zážitok a veľkú prestíž.

Nechajte sa pomasírovať v kúpeľoch, alebo masážnych salónoch, ktorých nájdete na Peace Avenue (bulvár Mieru) mnoho.

Prehliadka z Naran Tuul (čierny trh), zaplatíte vstupné, aby ste sa ocitli na mimoriadna zaujímavom mieste. Nájdete tu práve Mongolsko, domáce výrobky, vône, korenie, všetky chute a esencie krainy. Domáci tu predávajú domáce zvieratá, látky, topánky, ponožky, mäso, ovocie a množstvo zaujímavých suvenírov pre Vás a Vašich priateľov. Pozor na doklady a hotovosť, miesto je rajom vreckárov!

Výlet na vrchol hôr južne od Ulanbátáru, južne od pamätníka Zaisan. Tento výlet je pomerne dlhý so stúapním a klesaním v dĺžke takmer 10 km. Odmenou Vám bude prechádzka po nádhernej prírode a  krásne vyhliadkové miesta. Nezabudnite si fotoaparát.

Lyžiarský rezort len 13km od centra Ulanbátáru. Môžete si tu vychutnávať snowboarding, zjazdové lyžovanie, lyžiarská a snowboardová škola. Doprava z centra zadarmo.

Na väčšinu turistických atrakcií si pripravte menší poplatok za fotenie, ktorý musíte uhradiť okrem vstupného.

Okružné jazdy
Ulanbátár City Guide (mestský sprievodca) vám poskytne rady ohľadom výletov v Ulanbátári, ale aj celom Mongolsku. Sprievodcovia hovoria plynule mongolsky a anglicky.