Púšť Gobi

História púšte
púšť Gobi mapaPred 300 miliónmi rokov v karbone bola Gobi morským dnom, ale potom nastala horotvorná činnosť, ktorá mala za následok vrásnenie pohoria Altaj a Ťan-šan. V ďalšej geologickej etape druhohôr sa Gobi stala úrodnou oblasťou, ktorú v hojnej miere obývali dinosauri, po ktorých je možné nájsť na púšti mnoho kostných pozostatkov. Koncom kriedy ale začalo dochádzať k dramatickým klimatizačným zmenám, ktorých výsledkom bola zmena zrážkového systému a teda výrazné obmedzenie prísunu vody. To sa prejavilo na druhotnom vyschnutí riečisk a zmene biotopu z bujnej vegetácie na trávu a kríky.

púšť Gobi Mongolsko

Púštne podnebie
Denné teploty sa môžu vyšplhať až na 45°C, no po západe slnka sa zohriaty piesok rýchlo ochladzuje a v zime môžu poklesnúť až na -40°C. Množstvo zrážok je veľmi kolísavé, nikdy však zrážky nepokryjú potreby obyvateľov púšte. Púšť pritom leží na rovnakej rovnobežke ako Rumunsko alebo Maďarsko, ktoré nedostatok vody netrápi. Gobi však leží ďaleko od oceánu, a preto vetry ktoré sem vanú neprinesú dostatočnú vlhkosť.

Fauna a flóra na Gobi
Aj v púštnej oblasti nájdeme bohaté zastúpenie rastlín a živočíchov. Klimatické podmienky z nich urobili mimoriadne odolné a životaschopné jedince. Medzi najvýznamnejšie rastliny patria stepná tráva, divoký tymián alebo tamariška. Zo živočíšnej ríše môžete na Gobi stretnúť ovce argali, snežného leoparda, gobijskeho medveďa, kozorožca horského alebo veľmi vzácny druh koňa Przewalskeho, jež ušatý a mnoho ďalších. Vďaka bohatému životu a množstvu ojedinelých druhov boli veľké časti mongolskej púšte prehlásené za národné park. Najznámejšia je Veľká gobijská rezervácia.

Mongolsko, Gobi, kôň Perzewalského

Púšť je aj náleziskom ropy, uhlia, krištáľov, achátu a tyrkysu.

Púšť Gobi má aj vlastnú legendu o tajomnom živočíchovi ktorého domáci nazývajú Olgoj Chorchoj. Podľa domácich obyvateľov ide až o 1,5 metrov dlhého slepého červa, ktorý žije v piesočných oblastiach a údajne má na svedomí aj ľudské životy. Vedci jeho existenciu zatiaľ nepotvrdili ani nevyvrátili.

 ——–

mapa púšte je použitá zo stránky mn.wikipedia.org