Mongoli

Mongolská republika sa rozklada na ploche 1 564 116 km², čo predstavuje takmer 32x rozlohu Slovenska, prípadne dvakrát väčšie územie ako celá východná Európa. Napriek rozľahlému územiu tu žijú iba 3 milióny obyvateľov. Mongolsko je vďaka tomuto paradoxu najriedšie obývanou krajinou sveta.

Domáci obyvatelia, Mongoli, tvoria až 85% etnického zloženia v Mongolsku. Medzi najvýznamnejšie národnostné menšiny patria turkutatárske národy, Kazaši, Rusi a Číňania. Väčšina mongolov však žije za hranicami krajiny. Takmer 6 miliónov vysídlencov sa hlási k rodnej krajine v susednej Číne, 620 000 v Rusku a ďalšie desať tisíce v Južnej Kórei, Spojených štátoch amerických, najmä na Havaji. 7 500 mongolov sa hlási k rodnej krajine v Českej republike, polovica v Japonsku, Nemecku, či Veľkej Británii, Francúzsku, Turecku a Kazachstane.

mongolská rodina | Mongolsko.sk

Obyvatelia vyznávajú budhizmus, a až do 20. rokov minulého storočia používali vlastné písmo, ktoré nahradili cyrilikou.

40% populácie žije v hlavnom meste Ulanbátár, no množstvo Mongolov stále žije kočovným životom. Na každého Mongola pripadá viac ako 20 kôz, oviec, koní, tiav alebo hovädzieho dobytka. Až tretina mongolských obvvateľov dnes žije pod hranicou chudoby. 70% Mongolov je mladších ako 35 rokov, pričom množstvo žien a mužov je takmer identické.

 

mladi mongoli vyrastaju v prirode

Najznámejší mongoli
Džingischán – u nás najznámejšia postava, ktorú si väčšina Slovákov spojí s Mongolskom. Predovšetkým zjednotiteľ mongolských kmeňov, statočný bojovník a dobyvateľ, moderný vládca, obchodník a podporovateľ vedy.

Ogotaj (Ogedeichán) bol tretím Džingischánovým synom, od detstva považovaný za otcovho obľúbeného syna. Otec ho od detstva viedol k tomu, aby sa z neho stal bojovník a rozvíjal Mongolskú ríšu. Ako dospelý bol inteligentný, fyzicky dobre  stavaný muž, veselý, charizmaticky, ktorý vďaka svojej výbornej výrečnosti, argumentácii uspel vo všetkých konfrontáciach.  Málokedy sa mu súperi postavili na odpor. Bol považovaný za skromného, ktorý si rád nechal poradiť od svojich generálov. Počas jeho vlády sa Mongoli dostali až do Maďarska. Po jeho smrti, sa museli všetci potomkovia presunúť do Mongolska, aby demokraticky zvolili nového Khaan-a (kráľa). Táto udalosť prakticky ukončila mongolské dobývanie Európy.

Inšpriujte sa. Denne aktualizovaný katalóg Last Minute zájazdov do celého sveta. Stačí kliknúť.

Kublaichán – Džingischánov vnuk, ktorý dokončil podrobenie Číny – pre Mongolov medzník v histórii na ktorý sú mimoriadne hrdí. V Dadu, dnešnom Pekingu založil svoje zimné sídlo. Kublaichán si uvedomil, že mongolská ríša, ktorá sa rozpínala od Maďarska po Vietnam dosiahla svoje hranice a namiesto dobíjania nových území sa sústredil na udržanie stávajúcich. Číňania dôkladne zahladili všetky stopy po dobití Číny. Dnes nájdete v Pekingu len dve pamiatky tejto udalosti Chrám Lámu a obriu bielu pagodu v Beihai parku.

Zanabazar – narodený 1635, je prvý mongolský budhistický vodca a prvý reinkarnovaný lama, politik, diplomat a sochár. Študoval budhizmus s dalajlámom v Tibete. Zanabazar sa vrátil do Mongolska šíriť tibetský budhizmus a vzniklo mnoho slávnych bronzovej sochy Budhu. Zanabazar bol zavraždený v roku 1723 pri svojej návšteve Pekingu. Mnoho Mongolov považuje obdobie jeho života za mongolskp renesanciu. Jeho tvorba je viditeľná v mnohých kláštoroch a múzeách v Mongolsku. Jeho meno nesie aj múzeum umenia v hlavnom meste.

Sukhbaatar socha mongolského hrdinu, osloboditela na koniSukhbaatar – jeho sochu (jazdec na koni) je dominantou Sukhbaatar-ovho námestia v Ulanbátare. Už v 18. rokoch vstúpil do armády pod svojim menom Sukh (sekera). Napriek skvelému jazdeckému umeniu ju musel pre neposlušnosť a tvrdohlavosť opustiť. V roku 1917 sa pripojil k novotvoriacej sa  protičínskej armáde a prijal prídavok baatar (hrdina). V roku 1919 Čína obnovila svoj nárok na Mongolsko. Mongoli preto požiadali o pomoc svojho severného suseda a Sukhbaatar ako veliteľ sovietsko-mongolskej armády porazil čínske okupačné vojská. V júli 1921 Mongolsko vyhlásilo nezávislosť. Sukhbaatar zomrel vo veku 30 rokov. Jeho úloha v nezávislosti Mongolska je nespochybniteľná, no mnohí mu dávajú za vinu následne sovietske vedenie krajiny.

Choibalsan – veľký hrdina revolúcie v roku 1921, stal sa vodcom Mongolska v roku 1928. Rovnako ako jeho ruský radca Josip Visarionovič Stalin, aj on bol nemilosrdný panovník. Znárodnil pôdu a stáda dobytka, nechal uväzniť a zavraždiť viac ako 700 mníchov. Znárodňoval, zakázal súkromné podnikanie a vytvoril družstvá, vykázal z krajiny cudzích obchodníkov. Dôsledkom tejto vlády bola chudoba, hladomor a izolácia krajiny. Mimoriadne tvrdo vystupoval proti náboženstvu. Počas jeho vlády boli tisíce mníchov zatknutých a popravených. Mnoho ľudí mu pripisuje zásluhu na samostatnosti Mongolska. Hoci moderní mongoli jeho prínos kritizujú, dodnes nesú jeho meno školy, ulice i námestia v krajine.

Sanjaasuregiin Dsorig bol vodca demokratického hnutia v roku 1990. O osem rokov neskôr, počas politicky krušných čias bol dobodaný vo vlastnom byte v Ulanbátare. Len pár dní predtým sa dostala na verejnosť informácie, že práve Sanjaasuregiin Dsorig by mohol byť novým premiérom. Pri následnom vyšetrovaní nebol nikto zatknutý.